Сайт для бухгалтеров №1 в Украине

Получайте
новости почтой!


25.06.13
9978 13 Печатать

По каким нормам нужно списывать топливо

Відтворення матеріалу у будь-якій формі повністю або частково можливо лише з письмового дозволу газети «Інтерактивна бухгалтерія».

 

За якими нормами потрібно списувати паливо

Норми витрат палива для автомобілів затверджені наказом Мінтрансу від 10.02.1998 р. № 43. Однак, зважаючи на те що цей документ не зареєстрований у Мін’юсті, часто-густо виникає запитання щодо необхідності його застосування. Питання ненове, однак дискусії не стихають і досі

 

Норми витрат палива на автомобільному транспорті затверджені наказом Мінтрансу від 10.02.1998 р. № 43 (далі — Наказ № 43). Як зазначено в преамбулі Наказу № 43, норми призначені для планування потреби підприємств, організацій та установ в паливно-мастильних матеріалах (далі — ПММ) і контролю за їх витратами, ведення звітності, запровадження режиму економії та раціонального використання нафтопродуктів, а також можуть застосовуватися для розроблення питомих норм витрат палива.

 

Однак Наказ № 43 не зареєстрований у Міністерстві юстиції України.

Нагадаємо!

Держреєстрації підлягають нормативно-правові акти будь-якого виду, якщо в них є одна або більше норм, які:

·        зачіпають соціально-економічні, політичні, особисті й інші права, свободи та законні інтереси громадян;

·        мають міжвідомчий характер, тобто є обов’язковими для інших міністерств, органів виконавчої влади, а також органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій, що не входять до сфери управління органу, який видав нормативно-правовий акт (п. 4 Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств, інших органів виконавчої влади, затвердженого постановою КМУ від 28.12.1992 р. № 731, далі — Положення про держреєстрацію).

Водночас, якщо акт спрямований на організацію виконання рішень вищих органів і власних рішень міністерств, інших органів виконавчої влади і не має нових правових норм або містить інформацію персонального, оперативно-розпорядчого, рекомендаційного, роз’яснювального й інформаційного характеру, такий акт не підлягає реєстрації в Мін’юсті (п. 5 Положення про держреєстрацію).

 

Наказ № 43 не був поданий на реєстрацію в Мін’юсті. Тож сміливо можна говорити, що цей Наказ не є нормативно-правовим актом, який поширюється на ВСІ без винятків підприємства, які використовують автомобілі. Про те, що Наказ № 43 має рекомендаційний характер, зазначило й ГоловКРУ у своєму листі від 11.08.2010 р. № 02-14/1232.

Водночас Держадміністрація автомобільного транспорту у своєму листі від 12.08.2009 р. № 3623-21/07/19-09 зазначила, що Наказ № 43 призначений для підприємств, організацій і установ (юридичних осіб) різних форм власності, які діють на території України й експлуатують автомобілі. Однак про обов’язок використання згаданого наказу Держадміністрація автомобільного транспорту не говорить.

 

Думка ж податківців стосовно цього однозначна: «списання пально-мастильних матеріалів здійснюється виходячи з даних про пробіг автомобіля, визначених на підставі подорожнього листа, та норм витрат палива і мастильних матеріалів на автомобільному транспорті, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 10.02.98 р. № 43 зі змінами та доповненнями». Така позиція була висловлена в консультації в ЄБПЗ1 (підкатегорія 102.07.20).

 

Ідеться про те, що контролери наполягають на використанні Наказу № 43. Хоча ані Податковий кодекс України, ані інші нормативні акти не наголошують на обов’язку використання саме цього Наказу.

 

Яка думка судів стосовно цього? І тут не все так однозначно.

 

Більшість судових рішень із застосування Наказу № 43 стосуються бюджетних установ. Варто зазначити, що бюджетні установи, як правило, дотримуються положень Наказу № 43, адже такий порядок списання ПММ є предметом перевірки Держфінінспекції (пп. 11.11.3 Методичних рекомендацій щодо здійснення інспектування органами Державної фінансової інспекції України, затверджених наказом Держфінінспекції від 14.12.2011 р. № 90). Хоча одні суди говорять про відсутність обов’язку стосовно дотримання норм Наказу № 43 (див. ухвалу ВАСУ від 06.06.2013 р. у справі № К-39866/10-С і ухвалу ВАСУ від 26.06.2012 р. у справі № К/9991/50102/11), а інші — про необхідність у частині норм про списання палива (див. постанову Донецького окружного адмінсуду від 17.04.2013 р. у справі № 805/483/13-а).

 

Фізособам — підприємцям, вважаємо, не потрібно застосовувати норми Наказу № 43. Аргументуємо.

 

По-перше, як зазначено в преамбулі Наказу № 43, такі норми «<…> призначені для планування потреби підприємств, організацій та установ в паливно-мастильних матеріалах <…>». Окрім того, про те, що ці норми призначені для юросіб, говорить і Держадміністрація автомобільного транспорту у своєму листі від 12.08.2009 р. № 3623-21/07/19-09.

 

По-друге, підтверджує таку позицію й Київський окружний адмінсуд. У своїй постанові від 02.10.2012 р. у справі № 2а-4314/12/1070 він слушно зазначив: «організаційно-правову форму позивача (фізичної особи — підприємця. — Прим. авт.) не слід ототожнювати з організаційно-правовою формою таких суб’єктів, як підприємство, організація та/або установа, про які йдеться у преамбулі до цього Наказу. Внаслідок цього застосування до позивача контро­люючим органом норм вищенаведеного Наказу Міністерства транспорту України є протиправним». Ба більше! Київський окружний адмінсуд також наголосив, що згаданий Наказ не є обов’язковим для застосування, оскільки зазначений нормативно-правовий акт, усупереч п.п. 1,?2 Указу Президента України від 03.10.1992 р. № 493, не пройшов державної реєстрації в Міністерстві юстиції України.

 

Стосовно ж звичайних підприємств, то суди здебільшого наголошують на рекомендаційному характері Наказу № 43. Водночас списання палива на підприємстві повинно бути ОБОВ’ЯЗКОВО врегульовано внутрішніми наказами на підприємстві та підтверджено відповідними розрахунками. Так, Дніпропетровський окружний адмінсуд у своїй постанові від 23.01.2013 р. у справі № 2а/0470/14635/12 зазначив: хоча Наказ № 43 і має рекомендаційний характер, списувати ПММ на підприємстві потрібно з урахуванням його норм і згідно із затвердженими на підприємстві документами.

 

Отже, підприємство МОЖЕ, але НЕ ЗОБОВ’ЯЗАНЕ використовувати норми, затверджені Наказом № 43. Для списання палива підприємство повинно розробити внутрішні документи, які встановлюватимуть норми витрат ПММ з урахуванням усіх технічних характеристик авто, експлуатаційних норм та інших факторів. Тим паче що таке право передбачено й самим Наказом № 43.

 

Так, фактичні потреби та нормативні витрати палива визначають за звітними документами (установленими підприємствами, у тому числі — з використанням сучасних інформаційних технологій і супутникових систем навігації тощо) з наведенням умов експлуатації, до яких можуть бути застосовані відповідні коефіцієнти коригування базової норми, що враховують вплив на споживання палива тих чи інших умов (пп. 3.5.4 Наказу № 43).

 

Які саме документи підтвердять правомірність установлених на підприємстві норм витрат палива?

 

Норми витрат палива, а також умови й порядок застосування коригуючих коефіцієнтів можуть бути затверджені наказом по підприємству. Списання ж палива найчастіше здійснюється на підставі подорожніх листів. Хоча й тут не все так просто. Докладніше про це читайте в матеріалі «За яким документом списувати витрати на ПММ» газети «Інтерактивна бухгалтерія» № 16 (25) за 2013 рік.

Отже, зважаючи на неоднозначність ситуації щодо застосування Наказу № 43, ми все ж рекомендували б орієнтуватися на встановлені ним норми. Якщо ж фактичні витрати суттєво відрізняються від установлених норм із урахуванням коригуючих коефіцієнтів, то доречно буде у внутрішніх документах обґрунтувати такі витрати та провести відповідний розрахунок на предмет ефективності використання пального.

Ірина ЛІТВІНЧУК,

бухгалтер-експерт
газети «Інтерактивна бухгалтерія»

1 Єдина база податкових знань. Розміщена на офіційному сайті Міндоходів України —www.minrd.gov.ua.

 

Рубрика:

Бухгалтер 911 подчеркивает: содержание авторских материалов может не совпадать с политикой и точкой зрения редакции. Среди авторов материалов, которые публикуются, есть не только представители редакционной команды.

Информация, представленная в конкретной публикации, отражает позицию автора. Редакция не вмешивается в авторские материалы, не редактирует тексты и, следовательно, не несет ответственности за их содержание.

Комментарии
  • tomassa
26.06.13 08:13

Сам НКУ не содержит норму, согласно которой ГСМ должны списываться по каким либо нормам... Получается, что это подразумевается по умолчанию... Всё, как у нас...

Ответить
  • GTN
26.06.13 09:41

Если Ваш автомобиль всоответствующей модификации упоминается в Нормах - можете спокойно их применять, там достаточно корректирующих коэффициентов, чтобы вписаться в фактический расход топлива. Если же Вашего автомобиля в Нормах нет - не ведитесь на требования некоторых проверяющих заказывать разработку временной индивидуальной нормы в инстиуте автомобильного транспорта, такого требования в законодательстве нет! Разработайте норму сами и утвердите приказом директора.

Ответить
  • минЗдох
26.06.13 10:39

В статье правильно сказано - норма существуе только для планирования. В реальной жизни двигатели различаются по износу, а маршруты - тоннажом на борту и выбоинами по дороге. Кроме того Киев отличается многочасовыми пробками. Списывать нужно по факту. Но затем анализировать что происходит с расходом. Несуны ? Ставьте блокзамки, трекеры...

Ответить
  • томик
26.06.13 10:47

Уважаемые коллеги, впервые столкнулась с автомобилями на предприятии!! Подскажите : мы (ТОВ) арендуем авто. По договору мы несем все затраты по ремонту авто и ТО, ГСМ итд. Как учитывать эти затраты? сразу на затраты или ставить на баланс эти авто и стоимость ремонта увеличивать ОФ? может ссылка у кого есть? спасибо.

Ответить
  • Назар
26.06.13 11:35

думаю, що тут треба також враховувати 10 % ліміт.. Віднести витрати на ремонт до податкових витрат (у межах 10%-го ліміту чи шляхом нарахування амортизації) орендар може лише в разі, якщо договір оперативної оренди (лізингу) зобов’язує або дозволяє орендарю здійснювати ремонти та/або поліпшення об’єкта оперативної оренди (п. 146.19 ПКУ). (http://www.interbuh.com.ua/ua/documents/ib/1557/4752) Вибачте за ссилку, но можливо вам буде корисно..

Ответить
  • томик
26.06.13 11:41

спасибо. Дело в том, что у нас оперативная оренда авто у СПД или у фИЗ.лиц. И спользуем для хоз. нужд предпиятия. (перевозки).

Ответить
  • Назар
26.06.13 11:56

все одно треба дивитись, що прописано в договорі.. це як підстраховка.. якщо там чітко прописано, що такі витрати - обов'язок орендодавця, то тоді підтвердити такі витрати буде важкувато.. доречі, переглянув ЄБПЗ.. там на питання" Чи виключаються до складу витрат витрати на технічне обслуговування та придбання ПММ для орендованого авто, якщо договір оренди укладено з ФОП на ЄП?" така відповідь: "орендар має право включити до складу витрат, які враховуються при обчисленні об’єкта оподаткування, витрати на технічне обслуговування та придбання пально-мастильних матеріалів для орендованого автомобіля у осіб, що не є фізичними особами – підприємцями на єдиному податку, незалежно від того, на який системі оподаткування перебуває орендодавець."

Ответить
  • томик
26.06.13 12:13

В договорах аренды прописано, что мы (орендар) орендуем авто ( у ФОП) и несем все затраты по их техническому состоянию, то-есть за наш счет все текущие расходы. так и не поняла.. "що не є фізичними особами – підприємцями на єдиному податку, " Ну и закручено..

Ответить
  • Назар
26.06.13 13:06

таки да... вони вміють... почитайте на бухфорумі.. там вроді щось таке є..

Ответить
  • АРФА
26.06.13 15:01

Назар, я думаю, что эта консультация в ЕБПЗ относится к периоду 2011 года, когда были запрещены затраты при покупке у ФОПов - единщиков чего бы то ни было,не только ГСМ. В настоящее время нет никаких оснований не относить на затраты ГСМ, купленные у ФОПов - единщиков.

Ответить
  • Назар
26.06.13 15:36

тим не менше, у ЄБПЗ вона позначена як Чинна

Ответить
  • для Арфы
27.06.13 09:17

а с каких пор единщики торгуют ГСМ?

Ответить
  • Стешка
27.06.13 11:02

Томик - арендованные машины я занесла на забалансовый счет. Запачсти на них списываю на затраты А если превышает 10% лимит - аммортизируем

Ответить
Комментирование новости отключено
Спасибо, что читаете нас Войдите и читайте дальше
Для того, чтоб распечатать текст необходимо оформить подписку
copy-print__image
Данная функция доступна только
авторизованным пользователям